Карієс зубів – причини, стадії, лікування

Послуги стоматології ВСІ 32

Карієс – прогресуючий інфекційний процес, що характеризується поступовим руйнуванням зуба. Тактика лікування визначається залежно від ступеня ураження зубної тканини. Виділяють кілька стадій розвитку патології, кожна з яких має певні ознаки та симптоми. Всі стадії карієсу – це взаімовитекающіе процеси, в занедбаному стані карієс набуває найбільш важку форму, можливі серйозні ускладнення з подальшою втратою зуба. Тому при перших ознаках потрібно відразу звертатися до стоматолога.

Стадії та особливості розвитку карієсу

Процес розвитку каріозного ураження супроводжується витончення зубної емалі, розм’якшенням дентинной тканини та утворенням каріозних порожнин. Кожен етап має свої характерні ознаки та симптоматичні прояви. По ходу розвитку каріозної хвороби ділять на кілька стадій – від легкого ступеня ураження до найважчої. Каріозний процес постійно прогресує, переходячи з часом на більш небезпечну стадію. Тому важливо знати ознаки та симптоми кожної стадії, щоб вчасно звернутися до лікаря, який підбере оптимальне лікування.

Початковий карієс

Основною ознакою початку розвитку карієсу вважається видозміна кольору зубної емалі. В результаті вимивання з зуба солей кальцію та інших важливих мікроелементів відбувається демінералізація емалевого шару. На поверхні хворого зуба з’являється біле матова пляма, з часом уражену ділянку набуває темного або чорного забарвлення. На початковому етапі патологічний процес розвивається тільки на емалевому шарі, не зачіпаючи інші тканини зуба.

Небезпека каріозної хвороби полягає у відсутності явних симптомів, зазвичай пацієнт навіть не здогадується про наявність каріозного ураження. Початковий карієс найчастіше виявляється на профілактичному стоматологічному огляді. На цьому етапі розвитку каріозного процесу лікування проводиться без інвазивних втручань. Основним методом терапії є глибоке фторування – насичення зубної емалі необхідними мікроелементами.

Важливо! Якщо вчасно провести лікування, то цілісність структури зубної емалі можна повністю відновити.

Поверхневий карієс

При поверхневому каріозному ураженні порушується цілісність структури зуба, на поверхні емалі з’являються невеликі поглиблення. Каріозні ділянки стають найбільш візуально помітними, при зондуванні зуба мовою відчувається шорсткість. У пацієнта можуть виникати короткочасні ниючі больові відчуття при вживанні солодких або кислих продуктів, больова реакція може виникати під впливом високих або низьких температур, механічних подразників. Можливий дискомфорт під час щоденного чищення зубів.

Для лікування каріозних уражень застосовується ремінералізаціонная терапія, проводять професійну чистку зуба і покривають його фтор-лаком, але подібні методики не завжди виявляються результативними. Тому основним способом лікування поверхневого карієсу є чистка ураженої ділянки і його пломбування.

Середній карієс

На цьому етапі каріозна хвороба вражає внутрішню кісткову зубну тканину (дентин), утворюються більш глибокі каріозні порожнини, в яких накопичуються залишки їжі. При глибокому руйнуванні тканин чутливість зубів істотно підвищується. У пацієнтів спостерігається болючість під час чищення зубів. При вживанні гарячої або холодної, а також солодкої або кислої їжі відчувається короткочасна гострий біль. При цьому хворобливі відчуття характеризуються зростаючою інтенсивністю.

На цій стадії симптоматика може бути відсутнім тільки при щільному і твердому шарі дентину, але це трапляється не часто. Лікування середньої стадії карієсу проводиться в кілька етапів. Спочатку видаляють розм’якшену тверду тканину дентину, потім встановлюють пломбу.

Важливо! При стоматологічному інструментальному огляді каріозної порожнини – у пацієнта виникає різка пронизує біль.

Глибокий карієс

На останній стадії каріозного процесу відбувається глибоке ураження твердих зубних тканин. Основна ознака глибокого карієсу – це спонтанний біль різної інтенсивності, особливо під час і після прийому їжі. Якщо з’явилися нестерпні пронизують больові відчуття то, швидше за все патологічний процес зачіпає пульпу, в якій знаходяться нервові закінчення. На цій стадії відбувається глибоке ураження дентину і навколишньої пульпи, можливі серйозні ускладнення. У пацієнта з’являються постійні сильні болі, ігнорувати які неможливо.

Лікування глибокого каріозного ураження складний і дорогий процес. Терапія проходить в кілька етапів, спочатку каріозну порожнину довго і ретельно вичищають свердлом, потім встановлюють ізолюючу прокладку і тільки після цього заповнюють дефект пломбувальних матеріалів. Якщо пацієнт ігнорує лікування на цій стадії, то з часом зуб повністю руйнується і не підлягає відновленню, до того ж вірогідні серйозні ускладнення, які доведеться довго лікувати.

Ускладнення карієсу

Під можливими ускладненнями карієсу мається на увазі ряд стоматологічних захворювань, які розвиваються на тлі прогресуючого патологічного процесу. З усіх можливих ускладнень найнебезпечнішими вважаються пульпіт і періодонтит.

Пульпіт – це запальний процес, який стосується м’яку зубну тканину (пульпу). У пацієнта спонтанно без впливу будь-яких подразників виникають гострі нестерпні больові напади. При цьому біль посилюється в нічний час. Основним методом терапії пульпіту є ендодонтичне лікування, яке полягає в чищенні та пломбування уражених кореневих каналів.

Періодонтит – це запальний інфекційний процес, який розвивається в тканинах періодонту в верхівці біля кореня зуба. На запущеній стадії утворюється невелика камера, в якій накопичується гній. У пацієнта з’являються болі пульсуючого характеру, що віддаються в скронях. В області хворого зуба з’являється набряк. Больові відчуття виникають навіть при легкому дотику до зуба, запалюються підщелепні лімфовузли. Залежно від форми періодонтиту призначається ендодонтичне або хірургічне лікування.

Профілактика карієсу

Карієс – серйозне стоматологічне захворювання. Зупинити каріозний процес на ранньому етапі та уникнути неприємних наслідків, можна тільки своєчасно відвідавши стоматолога. Тому при перших ознаках карієсу потрібно негайно звертатися до лікаря.

Карієс зубів – причини, стадії, лікування
Догори